Mieszkańcy Ostrowa chętnie włączyli się w dyskusję na ten temat. Łącznie przekazano 433 opinie. 295 opinii wpłynęło za pośrednictwem elektronicznego formularza. 120 opinii mieszkańcy przynieśli osobiście do ostrowskiego magistratu, 16 nadesłano mailowo na specjalną skrzynkę konsultacyjną a 2 za pośrednictwem faksu. - Istotą każdych konsultacji społecznych są argumenty przemawiające za lub przeciw danemu rozwiązaniu. Nie chodzi tu o wyścig na głosy, konsultacje nie są referendum lokalnym, lecz formą komunikacji samorządu z mieszkańcami, za pomocą której można poznać bezpośrednio opinie społeczeństwa w danej sprawie – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Przedstawienia cyrkowe z udziałem zwierząt są jednym z popularniejszych tematów w ostatnich tygodniach. Wiele samorządów zabroniło tego typu widowisk. Inne się zastanawiają i konsultują decyzję z mieszkaniami. Podobnie uczynił Ostrów Wielkopolski. Argumenty podnoszone przez uczestników konsultacji pokazują, że organizowanie przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt to temat złożony i wielowątkowy, który dotyczy wielu środowisk. - Zakończone konsultacje pokazały, że ostrowianie mają potrzebę dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Przed podjęciem ważnych decyzji warto poznać opinię mieszkańców, organizacji pozarządowych, jaki i podmiotów organizujących przedstawienia cyrkowe. Zarówno analiza argumentów mieszkańców, jak i możliwości prawnych wpłynie na dalsze postępowanie samorządu – dodaje prezydent miasta.
Opinie mieszkańców zostaną poddane analizie. Specjalny zespół sporządzi raport, który zostanie przedstawiony władzom Ostrowa Wielkopolskiego. Kiedy jedni protestują przeciwko występom zwierząt, sami cyrkowcy apelują, by tego typu decyzje podejmować rozważnie. Zakaz może doprowadzić do zaniku zawodu tresera czy opiekuna zwierząt i konieczności zmiany profilu wielu grup cyrkowych.
AW, zdjęcie internet
Napisz komentarz
Komentarze