Tytuł trochę przewrotny, ale uczestniczący w wydarzeniu przedstawiciele ówczesnej elity brytyjskiej i europejskiej przybyli na bal w kostiumach. - Wcielili się w znane postacie historyczne, takie jak: Kleopatra, Ryszard Lwie Serce, czy admirał lord Nelson. Warto zobaczyć, jak w tamtych czasach postrzegana była wschodnia cywilizacja przez mieszkańców świata zachodniego w XIX wieku – informuje Sylwia Kuźnicka, koordynator wystawy.
Bal odbył się 2 lipca 1897 roku z okazji jubileuszu 60-lecia panowania Wiktorii, królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Samej monarchini zabrakło na diamentowym balu. Reprezentował ją syn – przyszły król Edward VII. A wszystko na zdjęciach uwiecznił „Fotograf Jej Królewskiej Mości” James Stack Lauder, czyli Lafayete. – Warto zobaczyć, jak kiedyś obchodzono jubileusze. Bal był tylko jednym z wielu wydarzeń towarzyszących rocznicy panowania królowej Wiktorii oraz sposób fotografowania monarchini – dodaje Sylwia Kuźnicka. - Jest to jedna z najważniejszych kolekcji szklanych negatywów z okresu wiktoriańskiego, pochodząca obecnie ze zbiorów Victoria & Albert Museum w Londynie. Wystawę uzupełnia jedno zdjęcie z Archiwum Królewskiego w Winsdsorze. Dopełnienie ekspozycji stanowią cztery kostiumy, będące wierną rekonstrukcją sfotografowanych strojów, przygotowane przez absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Londynie.
Część zdjęć została wykonana nie na samym balu, a w atelier Lafayete’a. Dlatego goście byli zmuszeni kostium założyć jeszcze raz i spędzić długi czas przed obiektywem. Wystawa prezentuje 53 fotografie z tego niezwykłego balu.
Realizatorami wystawy są Muzeum Victorii i Alberta w Londynie oraz Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Kuratorem jest Russell Harris – historyk sztuki, pisarz i tłumacz pracujący w Londynie.
W Dobrzycy można ją oglądać do 15 sierpnia.
AW, zdjęcia Jerzy Ważny
Napisz komentarz
Komentarze