Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

XIX-wieczny bal u królowej Wiktorii ZDJĘCIA

Zostały wykonane na szklanych negatywach, podczas jubileuszowego balu królowej Wiktorii. Samej monarchini na nim nie było, ale zaproszeni goście i ich stroje są kwintesencją tamtych czasów. Autorem fotografii jest James Stack Lauder, czyli słynny Lafayete. Czego trzeba więcej, by zachęcić do obejrzenia wystawy „Od Kleopatry do Nelsona”, prezentowanej w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy?
XIX-wieczny bal u królowej Wiktorii ZDJĘCIA

Tytuł trochę przewrotny, ale uczestniczący w wydarzeniu przedstawiciele ówczesnej elity brytyjskiej i europejskiej przybyli na bal w kostiumach. -  Wcielili się w znane postacie historyczne, takie jak: Kleopatra, Ryszard Lwie Serce, czy admirał lord Nelson. Warto zobaczyć, jak w tamtych czasach postrzegana była wschodnia cywilizacja przez mieszkańców świata zachodniego w XIX wieku – informuje Sylwia Kuźnicka, koordynator wystawy.

Bal odbył się 2 lipca 1897 roku z okazji jubileuszu 60-lecia panowania Wiktorii, królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Samej monarchini zabrakło na diamentowym balu. Reprezentował ją syn – przyszły król Edward VII. A wszystko na zdjęciach uwiecznił „Fotograf Jej Królewskiej Mości” James Stack Lauder, czyli Lafayete. – Warto zobaczyć, jak kiedyś obchodzono jubileusze. Bal był tylko jednym z wielu wydarzeń towarzyszących rocznicy panowania królowej Wiktorii oraz sposób fotografowania monarchini – dodaje Sylwia Kuźnicka. - Jest to jedna z najważniejszych kolekcji szklanych negatywów z okresu wiktoriańskiego, pochodząca obecnie ze zbiorów Victoria & Albert Museum w Londynie. Wystawę uzupełnia jedno zdjęcie z Archiwum Królewskiego w Winsdsorze. Dopełnienie ekspozycji stanowią cztery kostiumy, będące wierną rekonstrukcją sfotografowanych strojów, przygotowane przez absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Londynie.

Część zdjęć została wykonana nie na samym balu, a w atelier Lafayete’a. Dlatego goście byli zmuszeni kostium założyć jeszcze raz i spędzić długi czas przed obiektywem. Wystawa prezentuje 53 fotografie z tego niezwykłego balu.

Realizatorami wystawy są Muzeum Victorii i Alberta w Londynie oraz Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Kuratorem jest Russell Harris – historyk sztuki, pisarz i tłumacz pracujący w Londynie.

W Dobrzycy można ją oglądać do 15 sierpnia.

AW, zdjęcia Jerzy Ważny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 6°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 18 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Zastanawiam się, kto wpadł na taki genialny pomysł? Na odnowionym targowisku przy 3-go Maja parking dla klientów na 20 aut. Ma Majkowskiej parkingna 200 aut i dużo więcej miejsca dla sprzedających! Ratuszowi geniusze...Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:00Źródło komentarza: Koniec z handlem przy Majkowskiej! Kupcy wracają na zmodernizowane targowiskoAutor komentarza: JanTreść komentarza: Przepisy tak zmieniają że w przyszłym roku polak raczej już nie wybuduje się ale za to u krainiec już tak.przepisy zmieniają pod deweloperskie u kraińska.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 21:30Źródło komentarza: Będzie bat na cwanych deweloperów. Właśnie uchwalono ZMIANYAutor komentarza: PiwoniczaninTreść komentarza: Prawdziwy kaliszanin wie , że Murowaniec jest rozwidleniu dróg na końcu ulicy Rzymskiej . Tam przez długie lata stała karczma o nazwie Murowaniec i na dziewiętnastowiecznych mapach ta mapa egzystuje. Dziś karczmy nie ma , ale nazwa pozostała.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 19:48Źródło komentarza: Komunikacja miejska z objazdami. Prace drogowe sparaliżują tę część miastaAutor komentarza: AbcTreść komentarza: Żadnych pośredników którzy nie znają się na niczym szczególnym . Całość zabezpiecza tylko akt notarialny. Żadnych amatorów pośredników .Data dodania komentarza: 25.04.2025, 19:45Źródło komentarza: Będzie bat na cwanych deweloperów. Właśnie uchwalono ZMIANY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama