Jej książka o Zosi Poznańskiej (także kaliszance) to owoc pieczołowitej i drobiazgowej rekonstrukcji faktów, związanych z etapami życia Zofii Poznańskiej. Jej dzieciństwo i młodość w rodzinnym Kaliszu są tłem dla przedstawienia życia młodzieży żydowskiej z kręgów organizacji skautowskiej Ha-szomer ha-Cair w latach 20. XX wieku, ówczesnych sporów światopoglądowych i wyborów ideowych.
Okres po emigracji do Palestyny w 1927 r. zaś, to pozbawiony upiększeń obraz pierwszych kibuców, konfrontacji marzeń o Erec Izrael z okrutną rzeczywistością konfliktu arabsko-żydowskiego i ideowych rozterek, popychających sporą część postępowej młodzieży żydowskiej ku komunizmowi i Związkowi Radzieckiemu.
Kolejny etap życia – podziemna działalność Zosi we Francji i Belgii – to fresk ukazujący przedwojenną i wojenną rzeczywistość tych krajów i działającej tam grupy ludzi, których wcześniejsze wybory doprowadziły do stworzenia “Czerwonej Orkiestry” – kontrolowanej przez Moskwę antyniemieckiej siatki szpiegowskiej. Rzeczywistość “Czerwonej Orkiestry” pokazana jest w sposób daleki od pomnikowego. Jehudit Kafri prowadzi nas przez ciąg przypadków, błędów, zaniedbań i nieuchronnych konieczności, aż do tragicznego finału – śmiertelnego starcia szyfrantki Zosi z wrogiem najstraszniejszym, hitlerowskimi Niemcami.
Organizatorami spotkania są Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Kaliszu oraz Stowarzyszenie Promocji Sztuki "Łyżka Mleka". Spotkanie finansowane jest ze środków Miasta.
RED, fot. organizator
Napisz komentarz
Komentarze