Po ciężkiej operacji ratującej życie, od 13 kwietnia Wojtuś przebywał w domu. Tysiące osób w całym kraju śledziły jego losy na fanpage'u "Serduszko Wojtusia", który w imieniu synka prowadzili Sandra i Łukasz Portasiakowi. Tą drogą rodzice regularnie informowali o postępach w leczeniu. Był czas, że ich wpisy napawały optymizmem. „Pomimo choroby jestem pogodny i wesoły” – pisali 19 maja. Ale z każdym kolejnym komentarzem niepokój narastał. „Niestety kochani... Pani doktor zbadała Moje serduszko i nie mamy do końca dobrych wieści – czytaliśmy 24 maja. - Moja prawa komora jest dość mocno obciążona przez zwężający się łuk aorty. Zdaniem Pani doktor potrzebuje pilnego cewnikowania serca”.
Dramatyczne dni i godziny
Z każdym kolejnym dniem było już coraz gorzej. „Od kilku dni moje chore serduszko bardzo mi doskwiera. Straciłem apetyt – to komentarz z niedzieli, 29 maja. - Jem tylko wtedy, gdy mamusia da mi na śpiku mleczko... nawet herbatki mi nie smakują. (…) Ciężko oddycham i bardzo się pocę. Serduszkowe ciocie mówiły rodzicom, że tak się po prostu dzieje... I choć kocham moją połóweczkę serduszka to tak bardzo chciałbym, aby było już zdrowe”.
Niestety, niedługo po tym wpisie stan Wojtusia gwałtownie się pogorszył. - O godz. 17.00 chłopiec trafił na Szpitalny Oddział Ratunkowy, a następnie na Oddział Intensywnej Terapii Noworodka z cechami zaostrzenia niewydolności krążenia – mówi portalowi faktykaliskie.pl Joanna Pawlaczyk, rzecznik prasowy ostrowskiego szpitala. – Już wtedy pilnie załatwialiśmy miejsce w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Wiedzieliśmy, z jakim przypadkiem mamy do czynienia.
Wieczorem maluch wyruszył "enką" w drogę. Niestety dziś w nocy serduszko Wojtusia przestało bić. O odejściu synka rodzice poinformowali na facebooku w poniedziałek około godz. 9.20. „Już nie cierpię, śpię sobie z aniołkami. Pamiętajcie o mnie w modlitwie” - napisali.
Kibicowała mu cała Polska
Historią Wojtusia, syna kaliskiego strażaka żyła cała Polska i to zanim jeszcze chłopiec przyszedł na świat. Lekarze stwierdzili u niego poważną wadą serca – HLHS. Chłopiec nie miał wykształconej lewej komory serca, a do tego posiadał nieprawidłowy splot żył płucnych. W kraju nie dawano mu szans na przeżycie. Trudnej, ale też bardzo kosztownej operacji postanowili podjąć się specjaliści z niemieckiej kliniki w Munster.
Dzięki ogromnemu wsparciu strażaków oraz ludzi dobrej woli z Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, ale też całej Polski rodzicom udało się uzbierać 350 tysięcy złotych i zawalczyć o życie synka. Operacja przeprowadzona została z sukcesem. We wrześniu Wojtuś miał wyznaczony kolejny termin.
MIK, ESA, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze