Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krater jego imienia jest na Księżycu. W mieście, gdzie założył pierwsze polskie obserwatorium doczekał się tablicy

Zabawił w Kaliszu zaledwie trzy lata, ale w tym czasie założył pierwsze w Polsce obserwatorium astronomiczne, tutaj dokonał pierwszych na świecie obserwacji plam słonecznych i opracował stosowany do dziś montaż paralaktyczny. Karol Malapert – astronom w habicie jezuity ma krater swojego imienia na Księżycu, w naszym mieście ulicę, a teraz także tablicę pamiątkową w miejscu, gdzie mieściła się jego pracownia. Kaliszan z postacią naukowca od kilku lat próbują zapoznać pasjonaci astronomii z naszego miasta, którym Belg patronuje.
Krater jego imienia jest na Księżycu. W mieście, gdzie założył pierwsze polskie obserwatorium doczekał się tablicy

Dlaczego w 1613 roku jezuita trafił do Polski nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że do kaliskiego kolegium przyjechał nauczać matematyki. Drugą jego pasją była astronomia, więc w podróż do obcego kraju zabrał skonstruowany zaledwie kilka lat wcześniej przez Galileusza teleskop. Mając takie urządzenie, w wieży obecnego kościoła garnizonowego stworzył pierwsze w Polsce obserwatorium astronomiczne, w którym pracował z dwoma uczniami.

Wykorzystywali metodę projekcji okularowej wymyśloną przez Krzysztofa Scheinera, innego jezuitę. Obserwowali Słońce i dokumentowali plamy na Słońcu, które wtedy były uznawane za planety – zdradza Radosław Pior z Fundacji Karola Malaperta. - I co bardzo ważne wynaleźli astronomiczny montaż teleskopu. Taki statyw do teleskopu, który umożliwia podążanie za obiektem niebieskim o jego łatwą. Dziś nazywa się to montaż paralaktyczny i używany jest przez praktycznie większość amatorów i profesjonalistów w astronomii, a trzeba przyznać, że ten montaż jezuici wymyślili prawdopodobnie w Kaliszu. W pierwszym polskim obserwatorium astronomicznym z prawdziwego zdarzenia.

Wtedy był to kościół przy kolegium jezuickim. Miłośnikom astronomii z Kalisza, którym Karol Malapert patronuje marzy się odtworzenie pracowni uczonego. Na razie w chodniku przy wejściu do obecnego kościoła garnizonowego, czyli tam gdzie się mieściło obserwatorium, została odsłonięta tablica przypominająca naukowca. Takie upamiętnienie Belga przez trzy lata związanego z Kaliszem wybrali sami mieszkańcy w ramach projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego. Wcześniej jedna z ulic w okolicach Piwonic otrzymała imię astronoma. Dzięki Międzynarodowej Unii Astronomicznej nosi je także krater na Księżycu.

Astronom w naszym mieście, dzięki drukarzowi Gedeliuszowi, wydał także zbiór wierszy, poemat i tragedię dedykowaną Władysławowi Wazie. Także już po powrocie do Belgii, gdzie kontynuował pracę wykładowcy i naukowca.

AW, zdjęcie KPM 

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama