Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W harmonii z przyrodą. Mieszkańcy ul. Kanonickiej uratowali jerzyki, których gniazda miały zostać zamurowane ZDJĘCIA

Traktują je jak sąsiadów – lubią obserwować i poznawać ich zwyczaje, a w miejskiej dżungli szybujące na niebie zwinne jerzyki to namiastka przyrody. Przy okazji dzięki nim w lecie nie muszą martwić się o plagi owadów, więc kiedy gniazda tych małych skrzydlaczy - i to z dopiero co wyklutymi pisklętami - miały zostać zamurowane zareagowali natychmiast. Dzięki mieszkańcom jednej z kamienic przy ulicy Kanonickiej udało się uratować kilkadziesiąt par ptaków, które skały zamieniły na miejską przestrzeń i które są, co warto podkreślić, pod ścisłą ochroną.
W harmonii z przyrodą. Mieszkańcy ul. Kanonickiej uratowali jerzyki, których gniazda miały zostać zamurowane ZDJĘCIA

Zwinne i szybkie, ale dają się poznać bliżej. Jednak potrzeba cierpliwości i wprawnego oka. Mieszkańcy jednej z kamienic przy ulicy Kanonickiej godzinami mogą obserwować, jak jerzyki szybują nad Kaliszem.

To miły i przyjemny i sympatyczny – stwierdza  Jan Zawadzki, mieszkaniec kamienicy, w której gniazduje spora grupa jerzyków. - Lubimy siedzieć na balkonie i je obserwować. Tak też zaczęliśmy poznawać ich życie. Oczywiście pomocny jest internet. Jerzyki latają na wysokość nawet 4 kilometrów, a mkną bardzo szybko, od 80 do nawet 140 km/h. W powietrzu śpią i karmią się w powietrzu.

Ptaki obserwuje większość mieszkańców. Niektórzy też uwieczniają je na zdjęciach. Jerzyki to obecnie ptaki typowo miejskie. Wybrały taką przestrzeń, ponieważ budynki z różnego rodzaju przestrzeniami i otworami najbardziej przypominały ich pierwotne środowisko, czyli urwiska. I praktycznie w przyrodzie nie mają wrogów – oprócz rzadko spotykanych sokoła kobuza i sokoła wędrownego oraz jak łatwo się domyślić - człowieka.

I to działanie, że ktoś ptaków nie lubi i niszczy gniazda, bezmyślnie zalepia się miejsca lęgowe. Czasami w sytuacji nawet kiedy są pisklęta – podkreśla  Paweł Dolata, ornitolog.

Podobnie było właśnie w kamienicy przy ulicy Kanonickiej. Pewnego dnia przy budynku ustawiono rusztowania i miało zacząć się lepienie dziur, które powstały w starych murach. Dziur, w których mieszkają jerzyki.

Zaraz powiadomiliśmy odpowiednie służby, które mogłyby pomóc tym ptaszkom. Przecież nie można żywcem zamurować zwierząt – dziwi się tak zaplanowanej inwestycji kaliszanin. - Osoby, które robią takie rzeczy powinny wcześniej sprawdzić czy nie ma miejsc lęgowych i takie łatanie zaplanować na przełomie zimy i wiosny. Tak, żeby ptaki nie mogły się zagnieździć, ale nikt o tym nie pomyślał lub nawet nie wie, że trzeba zadbać o przyrodę. Mają robić to robią bez zastanowienia.

Bardzo często ptaki dokarmiamy. Budujemy dla nich karmiki, stawiamy budki lęgowe, a zapominamy o tym, co najprostsze, czyli ochronie naturalnych siedlisk, które same sobie wybrały. Właśnie w takich miejscach czują się najlepiej.

W tym przypadku fajna postawa mieszkańców i sensowne podejście zarządcy budynków spowodowały, że został powstrzymany ten już zaplanowany remont. Inaczej zginęłoby kilkanaście par tych ptaków. Jedne zostałyby zamurowane żywcem, drugie straciłyby domy i już nie wróciłyby w to miejsce – wyjaśnia ornitolog, który na co dzień znany jest z projektu „Blisko Bocianów”. - Trzeba sobie zdawać sprawę, że praktycznie wszystkie ptaki, łącznie z wróblem, podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Nie wolno niszczyć ich gniazd.

Tak jest w przypadku jerzyków. Budki dla tych ptaków montowane są w wielu miastach – taka moda, ale tylko w nielicznych o opinię poproszono ornitologów, którzy poradziliby, gdzie ewentualnie takie domki ustawić. I często zamiast ptakom służyć dziuple ustawione w dobrej wierze szkodzą.

Wszystko w budowie tych ptaków jest poświęcone temu, żeby fantastycznie latał, więc nogi są tak krótkie, że jerzyk jeśli spadnie na ziemię nie jest w stanie się wzbić samodzielnie. A tak się dzieje kiedy budka jest zawieszona za nisko. Ptak nie może nabrać rozpędu, więc się nie wybije do lotu. Wtedy spada na ziemię i w sumie jest skazany na śmierć. Jeśli wieszamy budkę to co najmniej sześć metrów nad ziemią i musi ona mieć swobodny wstęp – instruuje Paweł Dolata.

A jerzyki to nie tylko element krajobrazu. Zamieniając skały na blokowiska, zaczęły oczyszczać przestrzeń z uciążliwych insektów. I oprócz ich uroku właśnie taką pomoc docenili u ptaków mieszkańcy ul. Kanonickiej.

Jak na każdym podwórzu także my mamy pojemniki, też bio. A to oznacza muchy, wszędzie jest pełno robactwa, ale dzięki jerzykom ten problem zniknął, nie ma mrówek, nie ma os. Możemy okno otworzyć i spokojnie posiedzieć na balkonie. Dzięki tym ptaszkom - dodaje Jan Zawadzki.

Dlatego inwestycje i prace remontowe jak najbardziej, ale poza sezonem lęgowym. Tak by ich ulubione jerzyki nie zdążyły zasiedlić szczelin powstałych w murach kamienicy.

AW, zdjęcia autor

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama