Obiekt powstał przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 20 a, w sercu największego osiedla mieszkalnego w Kaliszu. Dokładnie w miejscu, gdzie funkcjonowała „stara” pływalnia osiedlowa. Potrzebę basenu w tej lokalizacji kaliszanie, sygnalizowali od blisko dekady.
Dzięki staraniom Prezydenta Miasta Kalisza, Krystiana Kinastowskiego w grudniu 2021 roku Spółka AQUAPARK KALISZ zawarła umowę z Generalnym wykonawcą Firmą Budowlaną Marek Antczak na zaprojektowanie i wybudowanie nowoczesnej i energooszczędnej krytej pływalni. Dokumentacja projektowa została wykonana przez Pracownię Architektoniczną Mariusza Szczuraszka. Koszt zadania wyniósł netto ponad 20 mln zł, z czego 3,5 mln pochodziło z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, z programu Sportowa Polska, którego dysponentem było Ministerstwo Sportu i Turystyki. Głównym inwestorem jest AQUAPARK KALISZ sp. z o. o.
Inwestycja rozpoczęła się od rozbiórki starego obiektu, po czym w marcu 2022 roku rozpoczęła się budowa nowej pływalni, która nazwą nawiązuje do historii tego miejsca. W czerwcu tego roku obiekt został oddany do użytku.
Pływalnia na miarę XXI wieku
Nowa infrastruktura wybudowana została na obszarze 4,5 tys. m2 a sam budynek ma powierzchnię ponad1,8 tyś. m2. Przy obiekcie znalazł się również parking na ponad 50 miejsc dla samochodów osobowych. Budynek jest dwukondygnacyjny, na parterze oprócz hali basenowej z trybuną dla widowni znajduje się hol z kasami, pomieszczenia administracyjne i socjalne a także dwa lokale usługowe o powierzchni 60m2 każdy. W piwnicy zlokalizowane zostało „serce basenu” czyli cała infrastruktura technologiczna.
Zgodnie z projektem powstały dwa baseny. Pierwszy - basen sportowy o wymiarach 25 × 20,04 m i głębokości od 1,3 do 1,8 m, z ośmioma torami o szerokości 2,5 m z trybuną dla widowni na 120 miejsc.
Drugi, mniejszy basen szkoleniowy z wielofunkcyjną niecką o wymiarach 15 × 7,5 m. Tu szczególną uwagę zwraca ruchome dno z możliwością regulacji głębokości od 0 do 1,30 m, które będzie przeznaczone do zajęć aqua baby, nauki pływania czy aqua aerobiku.
Na uwagę zasługuje unikalna technologia w jakiej zostały wykonane niecki basenowe. Jest to system włoskiego producenta, który łączy w sobie trwałość, estetykę i walory użytkowe. Technologia Myrtha jest obecna na wielu imprezach najwyższej światowej rangi, m.in. na Mistrzostwach Świata FINA w Pływaniu w Abu Dhabi w 2021 roku. Pływalnia uzyskała homologację Polskiego Związku Pływackiego dzięki czemu bedą mogły odbywać się tutaj zawody pływackie z udziałem publiczności.
Ekologicznie i ekonomicznie
Zastosowane technologie przyczynią się do efektywnej ochrony środowiska, komfortu użytkowania i wydajności budynku a co za tym idzie wprowadza realne oszczędności w kosztach utrzymania obiektu. Wśród zastosowanych rozwiązań technologicznych warto wymienić układ pompy ciepła, który umożliwi ogrzewanie wody w basenie ciepłem pochodzącym z ziemi, a w lecie ten sam system pozwoli pozyskiwać tzw. chłód pasywny wykorzystywany do schładzania powietrza wewnątrz budynku. Dodatkowo specjalna instalacja trzech kotłów i kogeneratora umożliwi wytworzenie energii elektrycznej i ciepła na potrzeby funkcjonowania obiektu.
Kryta pływalnia będzie uzupełnieniem oraz rozszerzeniem oferty aquaparku. Jej działalność będzie skupiona na czynnym amatorskim oraz profesjonalnym uprawianiu sportu. W nowym obiekcie idealnie odnajdą się zorientowani prozdrowotnie (uczniowie, studenci, aktywni zawodowo, emeryci i renciści), pływacy klubowi i szkolni czy uczestnicy aquakursów.
Napisz komentarz
Komentarze