Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sukces w międzynarodowym konkursie. Uczennica „Ekonomika” na podium ZDJĘCIA

Historie ludzi i miejsca, stare mapy oraz mnóstwo zdjęć, także z drona – wszystko to można znaleźć na stronie internetowej poświęconej nowemu cmentarzowi żydowskiemu w Kaliszu. Witrynę przygotowała Sylwia Staniewska z kaliskiego „Ekonomika”. Pracę trzecioklasistka doceniło jury międzynarodowego konkursu, w którym brały udział osoby z całej Europy. Pochodząca z Iwanowic uczennica zajęła trzecie miejsce.
Sukces w międzynarodowym konkursie. Uczennica „Ekonomika” na podium ZDJĘCIA

Sylwia Staniewska z nauczycielką zabelą Galubą-Bryją

Tematem konkursu były właśnie cmentarze żydowskie. Forma pracy była dowolna i zależała od kreatywności, pomysłowości i zdolności ucznia oraz wiedzy nauczyciela, pod okiem którego była wykonywana. Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu mają ułatwione zadanie. Dzięki Izabelli Galubie-Bryi, nauczycielce języka polskiego oraz bibliotekarce od kilku lat poznają historie Żydów mieszkających przez stulecia w Polsce i oczywiście w Kaliszu. Mają okazję brać udział w wielu spotkaniach oraz wyjazdach umożliwiających poszerzanie wiadomości WIĘCEJ.

W dodatkowych zajęciach biorą udział uczniowie, którzy chcą wiedzieć więcej i obok suchych faktów interesuje ich kultura, religia, a przede wszystkim człowiek. Dlatego kiedy w internecie ukazała się informacja o konkursie polonistka zaproponowała udział w projekcie Sylwii Staniewskiej. 

W czasie zdalnych lekcji nie chciałam próżnować i zaczęłam zgłębiać tematykę dziedzictwa kulturowego i po prostu wykorzystałam ten czas na poznawanie historii Kalisza, jak i jego społeczności. Moja polonistka, pani Iza  Galuba-Bryja pewnego dnia do mnie napisała: „Słuchaj, jest konkurs, czytaj i się decyduj. Zostało mało czasu” No i się zdecydowałam. Temat nie był prosty i gdyby nie ogromna pomoc wielu osób, nie miałabym takiej wiedzy jak teraz – podkreśla uczennica trzeciej klasy ZSzE.

Zadaniem uczestników konkursu było opowiedzenie o wybranym przez nich cmentarzu żydowskim. Prace można było nadsyłać w trzech kategoriach: film, opracowanie cmentarza – Google Sites, lub broszury online. Sylwia przygotowała stronę internetową. Korzystała ze starych dokumentów i map Kalisza z Archiwum Państwowego, artykułów zgromadzonych w Książnicy Pedagogicznej, odwiedziła cmentarz, a nawet uzyskała zdjęcia z lotu ptaka dzięki prowadzącemu facebookowy profil Kalisz by Drone. I jak mówi włożyła  w to sporo pracy, ale nie poradziłaby sobie bez pomocy innych osób. Jednak zajęciem trzeciego miejsca jest zaskoczona.     

Cmentarz żydowski w Kaliszu

Nadal nie mogę w to uwierzyć – komentuje. - Jest to dla mnie naprawdę duże wyróżnienie. Tak naprawdę jeśli chodzi o temat społeczności żydowskiej zaczęłam go zgłębiać już w pierwszej klasie technikum, właśnie dzięki mojej nauczycielce pani Izabelli Galubie- Bryi. Tak że to była kolejna okazja do poznania nowych faktów i osób. Pani Hila Marcinkowska oprowadziła mnie po cmentarzu, pokazała miejsca pochówku znanych osób.  Nawet okazało się, że na cmentarzu stoi pomnik poświęcony społeczności żydowskiej z Błaszek, mojego miasta rodzinnego. Tak że jak widać, jeszcze dużo rzeczy stoi przede mną do odkrycia.  Czym jest cmentarz? Jest jedynym świadectwem istnienia jakiejś społeczności. Przed II wojną światową w Kaliszu mieszkało 30% Żydów. Teraz nie został praktycznie nikt, przez co chociaż nekropolia przypomina, że mieliśmy taką społeczność.

Konkurs organizowały European Jewish Cemetery Initiative (ESJF) i międzynarodowa fundacja Centropa. Współfinansowała Komisja Europejska. Uczniowie kaliskiego Ekonomika, pod wodzą Izabeli Galuby-Bryi już startowali w zmaganiach pod egidą tych organizacji. I także z sukcesami WIĘCEJ.

Dzięki temu młodzi ludzie poznają historię, ale też uczą się znacznie ważniejszej rzeczy. Tolerancji i otwartości na innych ludzi.

Jeśli chcemy wychować uczniów, aby stali się obywatelami Świata , którzy szanują prawa człowieka i przeciwstawiają się dyskryminacji, musimy nauczyć ich więcej niż fakty i daty – podkreśla Izabella Galuba-Bryja. - Dzisiejszy świat jest niezwykle trudny dla młodego człowieka. W mediach udostępnione są materiały propagujące agresję, antysemityzm i szerzące nienawiść do innych narodów, zawierające treści pełne nienawiści, wulgaryzmów i stereotypów. Należy uświadamiać uczniom, że pewne wartości niezależnie od kraju, narodu, wyznania, kultury i religii są tak samo ważne dla wszystkich ludzi. Dlatego realizuję wiele projektów polegających na zapoznaniu się z historią mniejszości żydowskiej w Kaliszu, poznaniu jej kultury, sztuki i obyczajów, a przez to zwalczaniu stereotypów w myśleniu i odczuwaniu. Udział w konkursach, projektach edukacyjnych pozwala młodzieży poznać przede wszystkim to, co jest najbliżej nich, doświadczyć wielowiekowych tradycji, poznać i odczytać najtrudniejsze strony historii. Osadzenie w ,,małej ojczyźnie” chroni młodego człowieka przed zagubieniem w życiu, pomaga też w dokonaniu właściwych wyborów i ról życiowych, których przykłady znajduje i poznaje u siebie, w swoim otoczeniu.  Edukacja regionalna i kulturowa ma nie tylko walory poznawcze, ale i pełni świetną funkcję wychowawczą. Chcemy zapobiegać wszelkim przejawom nietolerancji, wykluczenia czy prześladowań, które we współczesnym świecie są ciągle obecne, choć przybierają inne imiona.

Zwycięskie projekty zostały zaprezentowane na oficjalnej ceremonii wręczenia nagród. Gala była transmitowana online z Budapesztu i zgromadziła przed komputerami ponad stu uczestników z różnych krajów Europy. Najlepsze będą opublikowane online.

Warto podkreślić, że w szranki stanęli uczniowie z 7 europejskich krajów, a na konkurs wpłynęło 99 prac.  Wszystkie były oceniane przez międzynarodowe jury złożone z sześciorga ekspertów zajmujących się projektami audiowizualnymi i żydowską historią. 

Sylwia Staniewska i Hila Marcinkowska

Jednak to nie koniec sukcesów uczennicy; razem z koleżanką z klasy Amelią Bocianiak brały udział w IX edycji ogólnopolskiego konkursu tematycznego „Nasi sąsiedzi - Żydzi”, organizowanego wspólnie przez Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach. Amelia Bocianiak i Sylwia Staniewska nagrały film o kaliskiej synagodze. Wiemy, że znalazły się w ścisłym gronie laureatów konkursu. Szczegółowe wyniki poznamy 19 czerwca. Dziewczyny zdradziły, że pracują też nad jeszcze jednym filmem. Jego bohaterem będzie słynny kaliski fotograf gwiazd Jerzy Dorys. Życzmy im powodzenia.  

Sylwia i jej opiekunka Izabella podkreślają, że sukces w konkursie był możliwy dzięki bezinteresownej pomocy wielu osób:  Hili Marcinkowskiej, Anny Bestian-Zając z Archiwum Państwowego, Artura Fijałkowskiego, Marcina Mikołajczyka i Pawła Kowalskiego z Kalisz by Dron. 

AW, Sylwia Staniewska

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected].  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama